Skutecznie działający zakład produkcyjny to przede wszystkim sprawnie pracujące linie produkcyjne. Wymaga to bieżącego dbania o urządzenia i szybkiego usuwania pojawiających się usterek. Utrzymanie ruchu maszyn może odbywać się na jednym z trzech kolejnych poziomów:
1. reaktywnym – skupienie się na naprawie uszkodzonego urządzenia,
2. prewencyjnym – regularne przeglądy stanu maszyn i reakcja zanim awaria wystąpi,
3. predykcyjnym – najbardziej zaawansowany, umożliwiający przewidywanie awarii na podstawie danych o pracy urządzeń.
Optymalne zarządzanie utrzymaniem ruchu to sprawne instalacje zdolne do realizacji produkcji i wyższa marża biznesu, osiągana przez minimalizację kosztów napraw i przestojów.
Platforma Proman wspiera każdy z trzech poziomów utrzymania ruchu. W ramach działań reaktywnych zapewnia zachowanie procedur usuwania usterek, zgłaszania i dokumentowania awarii oraz planowania napraw. Wspiera także przekazywanie zgłoszeń do techników, potwierdzanie i dokumentowanie wykonania prac oraz rozliczenie kosztów naprawy.
Prewencyjne utrzymanie ruchu obsługiwane jest przez umożliwienie budowania harmonogramu cyklicznych działań, takich jak obchody, przeglądy, konserwacje i remonty. Ułatwia to planowanie zakresu prac, przekazywanie zadań do realizacji, a także zgłaszanie i planowanie obsługi usterek. Integracja z urządzeniami pomiarowymi (jak na przykład mierniki bezprzewodowe) usprawnia gromadzenie historii pracy poszczególnych urządzeń.
Szeroki zakres danych pobieranych przez Platformę Proman, opisujących obsługę i pracę urządzeń, stanowi podstawę do analiz przyczyn występowania awarii. Jest to ważna część predyktywnego utrzymania ruchu. Analiza posiadanych danych i wyciągane wnioski pozwalają definiować reguły określające prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.
Aplikacja mobilna Platformy Proman dostarcza funkcjonalność systemu tam, gdzie aktualnie prowadzone są prace. Tablet lub telefon z dostępem do sieci wystarczą, aby mieć pełen wgląd w gromadzone dane o realizowanej produkcji.
Wdrożenie Mobilnego Obchodowego na Platformie Proman umożliwia:
- skrócenie czasu reakcji na awarie przez usystematyzowanie obiegu informacji o awarii i zleceniu wykonania naprawy
- skrócenie czasu niezbędnego do usunięcia awarii – np. ograniczenie poważniejszych awarii, których wystąpienie trwa długo oraz utrzymanie dostępności części zamiennych na poziomie, który ogranicza konieczność oczekiwania na dostawy w chwili naprawy
- systematyczne realizowanie przyjętych procedur utrzymania ruchu – wiarygodne potwierdzanie wykonanych prac
- ograniczenie zakresu występujących awarii – awarie są mniej dotkliwe
- zmniejszenie liczby awarii
- utrzymania gotowości linii produkcyjnych
- optymalne zarządzanie zasobami utrzymania ruchu – planowanie prac z dłuższym horyzontem czasu
- budowanie bazy wiedzy o urządzeniach i sposobie ich obsługi – zabezpieczenie organizacji przed ucieczką kompetencji z firmy w wypadku rotacji pracowników
- synchronizację procesów utrzymania ruchu z procesami produkcji
- ograniczenie kosztów utrzymania ruchu i podniesienie marżowości produkcji
Platforma Proman to wiedza o stanie maszyn i pracach wykonanych lub planowanych na instalacjach technologicznych w jednym miejscu. Funkcjonalności tego systemu znacząco ułatwiają synchronizację działań produkcji oraz sił utrzymania ruchu.